Bližšie informácie

Premýšľate nad fotením vášho bábätka, ale neviete, kedy je najvhodnejší čas, čo od takého fotenia očakávať, alebo ako takéto fotenie prebieha? Na tejto stránke nájdete odpovede na najčastejšie otázky, ktoré som od klientov pred fotením dostávala a verím, že pri rozhodovaní pomôžu aj vám.

Kedy je najvhodnejší čas odfotiť bábätko?

Odpoveď je jednoznačná. Kedykoľvek 🙂 Mali by ste však vedieť, že fotenie v každom období života bábätka má svoje špecifiká a výsledné fotografie sú vždy iné. Je iné fotiť 10 dňové bábätko a iné je fotenie 1-mesačného bábätka, alebo 2-mesačného bábätka.

Newborn fotenie bábätka do 14 dní veku

Na fotografiách v tejto časti vidíte typické newborn fotografie, aké je možné urobiť bábätkám väčšinou iba do 14 dní po narodení, pretože iba v tomto období sú bábätká veľmi spavé.

Ak chcete mať doma podobné fotografie, je veľmi dôležité, aby ste sa prišli odfotiť do 14 dní veku bábätka.

Takéto fotenie má rôzny priebeh, pretože každé bábätko je iné a tým pádom bude každé fotenie prebiehať trošku inak. Je úplne bežné, že bábätko celé fotenie prespí, vôbec sa nezobudí a celé fotenie trvá cca 1hod. Taktiež sa ale môže stať, že počas fotenia môže byť vaše bábätko aj pol hodinu nepokojné, môže sa častejšie zobudiť, môže ho bolieť bruško, alebo cíti nepohodu z iných príčin. Aj takéto situácie sú ale bežné a mali by ste s tým počítať.

Rada by som vás uistila, že celé fotenie prispôsobujem potrebám vášho bábätka a že na takomto fotení sa nič nedeje na silu. Počas mojej praxe som získala už mnoho informácií, vďaka čomu dokážem už počas prvých minút rozpoznať, či je vaše bábätko citlivejšie, alebo nie a tomu potom prispôsobujem aj priebeh celého fotenia. 

Každá z nás je tiež iná, preto aj výber rekvizít prispôsobujem vašim prianiam. Newborn fotografie sa dajú spraviť na tisíc rôznych spôsobov, fotografie môžu byť bez jedinej rekvizity, alebo aj s rekvizitami. Určite spolu vyberieme ten, ktorý bude najviac vyhovovať práve vám.

Často sa ma pýtate:

  1. Je v cene aj fotenie s rodičmi, alebo súrodencami? Áno. Ak je ale starší súrodenec ešte malý, vo veku do 3-4 rokov, a je to vo vašich možnostiach, príďte najprv sama s bábätkom a tatino so starším súrodencom nech prídu cca za hodinku. Starší súrodenec tak nemusí tráviť zbytočne dlhý čas vo vykúrenom ateliéri, čo môže spôsobiť jeho únavu, alebo nervozitu.
  2. Čo si priniesť na takéto fotenie? Všetky informácie vám pred fotením pošlem
  3. Kedy sa objednať? Najvhodnejšie je objednať sa už počas tehotenstva

Fotenie bábätka vo veku 14 dní-2 mesiace 

Na fotografiách vidíte fotky typické pre bábätká medzi 14 dňom - 2 mes. V tomto období sa vaše bábätko stalo citlivejším, viac vníma okolie a už väčšinou nie je také spavé, ako do 14 dní po narodení. Ak aj doma ešte stále veľkú časť dňa prespí, pri fotení, po ceste autom, prenášaní v autosedačke a následne prezliekaní, sa často zobudí. Preto pri fotení počítajte s tým, že bábätko napríklad nemusí vôbec zaspať a na fotografiách bude mať otvorené očká - čo ale nie je na škodu 🙂 

Ak si všimnete, na väčšine fotografií je bábätko zavinuté v takom akoby uzlíčku. To má tiež svoj dôvod a najmä pri fotení bábätka do 1 mesiaca by ste s tým mali počítať. Takto veľké bábätká už tiež nie je možné uložiť do niektorých polôh typických pre newborn fotografie, preto by ste mali počítať aj s tým.

Inak fotenie prebieha podobne, ako pri fotení bábätka do 14 dní, používam rovnaké rekvizity, rovnako fotím bábätko aj s rodičmi, alebo súrodencami. Pretože bábätká už sú citlivejšie, fotenia býva časovo náročnejšie a môže trvať dlhšie, ako fotenie bábätka do 14 dní veku, napríklad aj 2-3 hodinky.

Fotenie bábätka vo veku 2-3 mesiacov

V tomto období je už bábätko veľmi vnímavé a zvedavé. Je viac ako isté, že pri fotení už nezaspí, preto v tomto období už neočakávajte fotky spiaceho bábätka.

Pri fotení sa zameriavam na to, čo je v tomto období typické, napríklad si bábätko všetko obzerá, reaguje na nové veci, hračky. Preto sa snažím bábätko zaujať a odfotiť tie úžasné výrazy tváre, úsmevy....Bábätka tiež už dokážu udržať hlavičku a preto sú v tomto období typické fotky bábätka na brušku. Taktiež fotím samozrejme bábätko aj s vami, rodičmi.

V tomto období je už dôležité, vybrať správne čas fotenia, podľa režimu bábätka a prísť vtedy, keď je bábätko vyspinkané. Všeobecne sú bábätka spokojnešie v doobedňajších hodinách, po nočnom spánku, preto vždy odporúčam fotenie doobeda. 

Fotenie bábätka vo veku od 3 mesiacov

Na fotografiách vyššie vidíte fotografie typické pre staršie bábätká, od 3 mesiacov. Takéto fotenie je už veľmi rýchle, prebehne cca do 1/2 hod.. Dôležité je vybrať správne čas fotenia tak, aby ste prišli, keď je bábätko vyspinkané. Opäť platí, že bábätká sú spokojnejšie v doobedňajších hodinách, preto odporúčam fotenie doobeda.

Fotenie sa odvíja od veku bábätka, vždy fotím to, čo je pre bábätko typické v čase fotenia. Samozrejme fotím bábätko aj s vami, rodičmi. 

Moje odporučenie na záver

V priebehu prvého roka sa vaše bábätko veľmi rýchlo mení, niekedy doslova zo dňa na deň. Preto odporúčam odfotiť bábätko aj niekoľkokrát. Hneď po narodení - do 14 dní veku, aby sme zachytili toto krásne obdobie prvých dní, ktoré sa už nikdy nebude opakovať. 

Potom v období približne troch mesiacov, neskôr keď už dokáže sedieť a ešte pri prvých narodeninách. Alebo jednoducho kedykoľvek, bábätká sú úžasné v každom období a každé obdobie stojí za zachytenie na fotografiách.